Oblíbenou turistickou atrakcí na ostrově Rhodos je hrad Monolithos. Jeho název znamená v překladu do češtiny Osamělý kámen. K nalezení je u západního pobřeží Rhodu, ve vzdálenosti necelých 70 kilometrů vzdušnou čarou od hlavního města Rhodos.

Hrad Monolithos byl postaven na asi čtvrt kilometrů vysokém skalním útesu přímo nad mořem. V minulosti sloužila tato pevnost coby ochrana místních obyvatel před nájezdníky. Současně strážila obchodní plavební dráhy, vedoucí podél ostrova.

Do současnosti se z hradu Monolithos zachovalo pouze mohutné obvodové zdivo. Turisté, kteří se vypraví na výlet až na hrad, najdou v jeho areálu tři malé kapličky. Z hradu je nádherný výhled na přilehlé moře a jde o jedno z nejfotogeničtější míst na celém ostrově. Za dobré viditelnosti lze z ochozů hradu dohlédnout až na nedaleký poloostrov Fourni. I z Monolithu jsou dobře na něm dobře vidět jeskyně. Jen nedaleko se pak rozkládá i malá oblázková pláž Fourni.

K hradu je snadné se dostat vypůjčeným autem, které je možné odstavit na malém parkovišti. Pak už jen stačí vyjít pár schodů.