Pláž Afandou, táhnoucí se v délce téměř pěti kilometrů podél východního pobřeží Rhodu, patří k vůbec nejdelším plážím na ostrově. Její severní okraj začíná asi kilometr od populární pláže Ladiko a končí nedaleko letoviska Kolymbia. Nejbližším letoviskem k této pláži je prázdninové středisko Afandou. Podle něho také získala pláž své jméno.

Vzhledem ke své délce a průměrném šířce, kolísající mezi 40 a 80 metry, jde v případě Afandou skutečně o velkorysou pláž. Turisté, kteří se rozhodli prožít svou dovolenou na ostrově Rhodos právě zde, se rozhodně nemusejí bát, že by byla pláž, a to třeba i uprostřed hlavní turistické sezóny, nějak přeplněná.

Povrch pláže je v některých jejích úsecích tvořen pískem a v některých místech se tady návštěvníci Rhodu opalují na oblázcích. Kromě délky je Afandou pravděpodobně také nejrovnější rhodskou pláží. Vyplňuje celou dlouhou zátoku a lze dohlédnout z jednoho jejího konce na druhý.

Protože pláž leží přímo u letoviska Afandou, zejména v její střední části vyrostlo podél ní několik hotelů. Na hotelových plážích si turisté samozřejmě mohou zapůjčit plážová lehátka a slunečníky. Pláž je z turistického hlediska dobře vybavená a použít je možné sprchy se sladkou vodou či toalety.

O občerstvení se podél pláže stará několik taveren. Aktivní jedinci pak mohou vyzkoušet nejrůznější vodní a plážové sporty. Líbit se tu bude i rodinám s dětmi, neboť pláž se svažuje do moře jen pozvolna a rodiče mohou nechat koupat své děti samotné. V blízkosti pláže je též k dispozici několik dětských hřišť.

Na pláži se bude líbit i turistům, kteří vyhledávají soukromí a svou dovolenou tráví raději mimo hlavní turistická centra. Zejména ve větší vzdálenosti od vesničky Afandou se nacházejí úseky, které jsou prakticky liduprázdné. Na nich se turisté opalují na vlastních dekách či osuškách.

Pláž kopíruje silnici, spojující sever a jih ostrova Rhodos podél východního pobřeží. Zapůjčená auta a malé motocykly je možné nechat stát na několika parkovištích, která jsou přímo u pláže. Parkovné se na pláži neplatí.