Vydat se do hlavního města ostrova Rhodos alespoň na krátký výlet by měl každý z turistů, který tráví na tomto čtvrtém největším řeckém ostrově svou dovolenou. Pro zájemce o antickou historii a nejrůznější architektonické památky je pak návštěva tohoto starobylého města doslova povinností. O skutečnosti, že je město Rhodos významnou památkou a současně důležitou archeologickou lokalitou svědčí i skutečnost, že je již od roku 1988 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Do dnešních dnů se tu zachovala řada starověkých a středověkých budov a staveb. Při vstupu do města určitě zaujmou na první pohled masivní kamenné hradby. Ty, spolu s vodním příkopem, který je však v současnosti bez vody, chránily město před nájezdy zvenčí. Za hradbami se turisté dostanou do typického starověkého města Středomoří. Procházet se mohou po křivolakých uličkách plných krámků v přízemí historických budov. Na náměstích jsou k vidění paláce, kostely a dokonce i mešity.

Hlavními lákadly starého města Rhodos je určitě Palác velmistrů, jež se nachází na severozápadě, spolu s Třídou rytířů. Podél ní je k vidění několik gotických budov s nádhernými zahradami. Zájemci se mohou za pět EUR vydat na výstup vzhůru v hodinové věži, z níž budou mít nádherný výhled na celé město.

Většina turistů bude, alespoň v teoretické rovině, bezpochyby znát zdejší přístav Mandraki. Ten vstoupil do povědomí široké veřejnosti kvůli obrovské bronzové soše boha Helia, jenž zde v období starověku stávala. Tato socha, patřící mezi sedm divů světa starověku, se ovšem nedochovala. Byla již před staletími zničena zemětřesením. V současné době stojí na každé straně vjezdu do přístavu sloup. Na jednom je socha jelena, na druhém pak socha laně.